Algor v karanténě

Asi není třeba dlouze rozepisovat, co se v těchto dnech děje v České republice – pokud jste se právě nevrátili z Marsu nebo neprobudili z hibernace, víte to všichni. Množí se nicméně dotazy, jak současná situace ovlivní vydání „Chladu Chiméry,“ proto se na ně pokusím odpovědět.

Momentálně v důsledku karanténních opatření a uzavření knihkupectví i knihoven funguje většina nakladatelů v silně omezeném, nouzovém režimu. Prakticky ze dne na den přišli o hlavní zdroje příjmů. Ty, které zbývají, zejména e-knihy, zdaleka nedokáží ztráty pokrýt – a vydávání nových knih něco stojí. Čím déle karanténa trvá, tím je situace těžší. Před pár dny jeden z největších knižních distributorů a nakladatelů u nás dopisem suše sdělil všem obchodním partnerům, že jim zastavuje veškeré platby – nakladatelé, knihkupci, překladatelé, autoři, kteří pro něj psali, ti všichni prostě nedostanou nic, a to nejspíš ještě nějakou dobu poté, co karanténa skončí. Kdy přitom skončí, nikdo netuší, a to je pouze jeden příklad krize z mnoha. Probíral jsem dnes tuto situaci s našim nakladatelem Robertem Pilchem, s následujícími závěry:

1.) „Chlad Chiméry“ má momentálně v nakladatelství Brokilon prioritu a v letošním roce zcela jistě vyjde.

2.) Nedá se nicméně říct, kdy to bude a původně slibovaný termín do června je silně ohrožen. Vše bude záležet na době trvání karantény, může se však stát, že kniha nakonec vyjde až někdy na podzim.

S Janou nás  odklad pochopitelně netěší – moc dobře víme, jak dlouho už na předposlední Algor čekáte. Ale upřímně řečeno, na základě zpráv, které se ke mně „z knižní branže“ dostávají, jsem se připravoval spíše na to, že „Chlad Chiméry“ letos nevyjde vůbec.  Toto tedy považuji vzhledem k okolnostem za příznivou zprávu a nemám ani nejmenší pochyby, že Brokilon dělá naprosto všechno proto, aby kniha vyšla co nejdříve! Případný hněv nebo zklamání tedy směřujete pouze na adresu koronaviru a případně do Pekingu.

Na závěr jedna prosba. Chcete-li pomoci především malým nakladatelům, vydávajícím u nás SF/F, jde to v současné chvíli udělat jen jediným způsobem: Kupujte jejich knihy. Je jedno, zda papírové nebo elektronické, a je vcelku jedno kde, i když největší prospěch mají nakladatelé, kteří jimi disponují, z objednávek na vlastních e-shopech, anebo v malých řetězcích. Velké firmy mají mnohem lepší šanci krizi přečkat bez problémů než „armády jednoho muže“, jakými jsou nakladatelství jako Brokilon nebo třeba Gnóm! Je mi jasné, že mnoho z vás teď rozhodně nemá na čtení náladu. Přesto, pokud jste plánovali nebo plánujete nákup nějaké knihy, udělejte to nyní. A doporučte to i dalším, každému, u koho věříte, že to má smysl. Pomůžete tím mnoha lidem.

To je prozatím všechno. Zachovejte chladnou hlavu, dodržujte karanténu a buďte dobří! 🙂

 

Aktuality | Středa, 25 března, 2020 v 16:32

6 Comments to “Algor v karanténě”

 1. Kateřina napsal(a):

  Díky za zprávy, jsou velmi vítané! A jsem ráda, že je aspoň něco, co můžeme udělat.
  Nápad pro ostatní: co takhle rozjet nějakou fanouškovskou reklamu (ve smyslu „osobní doporučení“) na Algor na sociálních sítích? Pár dobře umístěných postů by mohlo malilinkato pomoct, ne? Už jsem začala, kdo se přidá?

 2. Jan Hlávka napsal(a):

  Fiona: Omlouvat se netřeba, byla to dobrá poznámka. Jsem přesvědčen, že to po přečtení „Chladu Chiméry“ napadne více lidí. Ten virus se tam řeší, když Michail Petrov zkoumá „rodinné dědictví“ a dokonce tuším, že někdo napíše, že to je účelové, třebaže dotyčné kapitoly byly napsány někdy před víc než rokem. 🙂

  Ten projekt Arga jsme s Janou viděli a oba jsme se shodli, že takhle veřejně někde cokoliv číst, je strašná představa. 🙂 Ale iniciativa je to bezpochyby chvályhodná.

 3. Fiona napsal(a):

  Vydrželi jsme takovou dobu, vydržíme ještě chvíli. Aktuálně přemlouvám muže, že koupím dostupné první tgři díly série, ale nevím, kam s nimi, jestli do dětského domova, knihobudky nebo z nich udělat travelbugy…

  Napadlo mne, zda tohle by pro vás třeba nebyla zajímavá výzva? https://argo.cz/cteni-spojuje-vasi-oblibeni-autori-na-monitoruhttps://argo.cz/cteni-spojuje-vasi-oblibeni-autori-na-monitoru/
  Moc vám děkuju za aktivní přístup k vydání knihy 🙂

  Omlouvám se za ten vtip se Žlutou skákavkou, opravdu by mne to nebylo napadlo…

  Držte se!

 4. Jan Hlávka napsal(a):

  Prozatím považujeme s Janou tyto úvahy za předčasné. Zorganizovat podobnou kampaň zabere čas, velmi pravděpodobně více času, než potrvá příprava knihy k tisku „běžným“ způsobem. A navíc je to dost nejisté – vážím si podporu čtenářů zde, ale jde o pár lidí a přiznávám, že na nějakou sebepropagaci jsme s Janou oba moc velcí introverti. 🙂 Takže zatím budeme čekat, ale rozhodně děkujeme.

 5. Tomáš Imramovský napsal(a):

  Dobrý nápad s crowdfundingem, taky bych přispěl.

 6. Daniel Jenne napsal(a):

  A což nějaký crowdfunding na tenhle titul? Klidně pošlu peníze dopředu :D.

Váš komentář: