Bitcoin Donate tlačítko na webu

bitcoin-225080_640Upozornění: Tento příspěvek se přímo netýká psaní!

Někteří z vás už možná slyšeli slovo „bitcoin.“ Ti, kteří ne, si mohou přečíst nebo vyhledat kratší i delší souhrny třeba na http://btctip.cz/co-je-bitcoin. K dispozici je i množství diskuzních fór, specializovaných webů a analytických článků, technickými popisy se tedy nebudu zabývat. V každém případě, myšlenka elektronické měny vznikla již v roce 2008, avšak teprve v posledních letech zažívá větší rozmach. Rozhodl jsem se, přispět troškou do mlýna a umožnit čtenářům tohoto webu zaslat mi příspěvek v bitcoinech dle vlastního uvážení.

Bitcoin je cosi zcela nového, nepodobného ničemu, co existovalo doposud. Jeho technologie i aplikace jsou stále v počáteční fázi a do dokonalosti mají většinou daleko. Může se ukázat obrovským průlomem, prvním opatrným krůčkem ekonomiky budoucnosti, ale stejně tak i slepou uličkou. Rozhodně nevybízím nikoho, aby do bitcoinu investoval veškerý majetek – to by bylo riskantní a krajně nerozumné. Přesto je mi jeho myšlenka sympatická, jako scifistovi už jen tím, že dodnes není známo, kdo vlastně jeho algoritmus vytvořil, neboť autor s pseudonymem Satoshi Nakamoto tvrdohlavě setrvává v anonymitě a všichni, kdo se za něj dosud prohlásili, byli odhaleni jako podvodníci. Osobně vidím v bitcoinu hlavně příslib, odvážný pokus o něco nového, co nás možná všechny učiní zas o trochu svobodnější.

Možnost příspěvků tím pádem také beru hlavně jako zajímavý experiment, nikoliv zdroj zisku – jsem zvědavý, zda vůbec někdo nějaké zlomky bitcoinu pošle. Pokud se mi takto podaří nějaké prostředky vybrat, budou použity primárně k hrazení účtů za tuto doménu, případně jiných „spisovatelských provozních nákladů.“ Stav a výši dosud zaslaných příspěvků můžete vidět pod QR kódem, který slouží zároveň jako tlačítko. V budoucnu se pak možná v nějakém příspěvku k této otázce vrátím.

Takže se nechme překvapit…

Ostatní | Středa, 27 července, 2016 v 21:24

2 Comments to “Bitcoin Donate tlačítko na webu”

  1. Jan Hlávka napsal(a):

    Fiona: Nad tím jsem zatím neuvažoval. Každopádně, objednat si knihu přímo u mne nelze, protože jednoduše žádné nemám – všechny autorské výtisky dřívějších dílů Algoru jsem už rozdal, a stejně si jich neberu mnoho, protože by to bylo zbytečné. Kdokoliv by měl zájem o vlastní podepsaný exemplář, může mne kontaktovat třeba na Legii.info a dohodneme se. „Bitcoin Donate“ jsem zatím nasadil jako pouhý experiment, protože mne zajímá, zda někteří moji čtenáři vůbec bitcoin znají. Evidentně ano, za což jsem rád. 🙂

    Do budoucna nicméně nevylučuji v zásadě žádnou možnost, pokud se tento způsob osvědčí.

  2. Fiona napsal(a):

    Dala by se touto cestou objednat třeba podepsaná kniha? Pomníky? Jak by to bylo aktuální, prosím o potřebnou částku v bitcoinech, máme ověřeno, že spojení funguje 🙂

Váš komentář: