Rok 2020 a co dál?

Letošní rok je pomalu za námi. Asi není třeba říkat, že pro většinu lidí nepatřil právě k nejzdařilejším, co tedy přinesl, a co slibuje rok 2021?

Nejdůležitější zprávou samozřejmě je vydání Chladu Chiméry, čtvrté části Algoru. Práce na něm se vlekla dlouho, covid-19 zařídil další zpoždění, ale teď už mohu s úlevou říct, že se podařila. Většina ohlasů je příznivá a jsme nesmírně rádi za všechny vaše ohlasy. Vážně jsme se snažili, aby výsledek stál za to čekání, a máme opravdu velkou radost.

Za sebe nemohu říct, že bych psal tolik, kolik bych si přál, ale i to padá zčásti na vrub koronaviru. Zjistil jsem, že k dobrému psaní je prostě třeba i trochu klidu a určité jistoty, které uplynulý rok moc nepřál. Přesto se mi kromě Algoru podařilo vrátit se k psaní povídek, a také publikovat v médiích mimo tradiční SF/F sféru, což byla zajímavá zkušenost. Hlavně z povídky „Skeptik“ v Českém rozhlase mám radost, byla něčím, o čem bych nikdy nevěřil, že se mi podaří. Naopak se mi znovu nepodařilo dokončit svoji sbírku povídek, na které s delšími přestávkami pracuji už dva roky – a opět zásluhou covid-19 se nepodařilo i pár dalších věcí. Mnohé nakladatelské projekty byly odloženy na neurčito, jiné úplně zastaveny.

Co tedy přinese rok 2021?

Práce na finále Algoru pokračují, sice s určitými pauzami vynucenými osobními starostmi nás obou – ale pokračují. Slibovat teď k Ledopádu jakýkoliv termín by bylo naprosto nezodpovědné, ale nejspíše už začátkem nebo každopádně v první polovině roku, vás čeká nová SF antologie Brokilonu, a v ní Studená bestie, vůbec první samostatná algorská povídka. Aniž bych zatím zacházel do detailů, dodávám, že nebude poslední.

Další položka seznamu, kterou bych v roce 2021 rozhodně rád dokončil, je už zmíněná sbírka povídek. Několik mám pohromadě, dalších pár zhruba promyšlených, co momentálně chybí je spíše ten čas a nutný klid. Také má spolupráce na jistém tajném týmovém projektu pokračuje; pokud vše půjde dobře, jeho výsledek rovněž v příštím roce vyjde na světlo. Chci nadále psát příležitostné recenze na knihy pro web Fantasymag; spolupráce s ním je příjemná a velmi mi vyhovuje.

A ještě jedna věc mne příští rok čeká. Nakladatelství Planeta9 po jistých ne zcela příjemných peripetiích převzalo veškerá práva na Malazskou knihu padlých Stevena Eriksona. V plánu je její úplná reedice ve značně vylepšené podobě, a já jsem byl osloven s nabídkou redakční práce. Je to vůbec poprvé, co budu něco podobného dělat opravdu „navážno“ a neskrývám, že z toho mám určité obavy, ale přijal jsem. Snad dokážeme s Planetou9 i Danou Krejčovou odvést práci, která vás všechny potěší.

Vzato kolem a kolem je to vlastně dost práce, jejíž úspěch však do značné míry závisí i na tom, jak se bude vyvíjet situace okolo pandemie. Mohu jen doufat, že vše dobře dopadne, požádat, abyste mi drželi palce – a ještě jednou poděkovat za všechnu chválu i podporu. Hodně štěstí a hlavně zdraví všem do Nového roku!

Vzhledem k momentální únavě jsem nějak nestihl vytvořit vhodné PFko, ale snad vezmete zavděk alespoň jedním rychlým ilustračním obrázkem. 🙂

Ostatní | Čtvrtek, 31 prosince, 2020 v 15:20

4 Comments to “Rok 2020 a co dál?”

 1. Michal napsal(a):

  A v tomto roce se Ledopádu dočkáme? K prosbě o pevnou vazbu se za knihovny připojuji, bylo by skvělé mít celý Algor v trvanlivější verzi ;-).

 2. Martin napsal(a):

  Zdravím,
  chtěl jsem jenom poděkovat za skvělou zábavu ve formě cyklu Algor. Podařilo se vám vytvořit perfektní svět.
  Moje nejoblíbenější části jsou právě z Algoru a pokud dostaneme další zábavu – byť ve formě povídek, tak se už nemůžu dočkat 🙂 (i když povídkový formát nemám moc rád:))
  Přeji vše nej a ať se vše daří 🙂

 3. Tom napsal(a):

  Cyklus algor je výjimečný. Hned jak vyšel jakýkoliv díl, koupil jsem si jej. Pokud bude i Studená bestie v této kvalitě, rozhodně si ji koupím. Avšak, neuvažoval jste o nějaké speciální edici, kdy by knihy byly vydány v pevném přebalu ? Bylo by skvělé mít knihy v tvrdých deskách. I přesto, že by určitě byly dražší, klidně bych si celý cyklus koupil znovu.

 4. Adam napsal(a):

  Palce držím.
  Ať se nový rok povede a práce jde jak po másle 🙂

Váš komentář: