Vyrovnání (Tři kruté příběhy, 2011, Epocha v edici Pevnost)

„Nechutný výsledek autorova pokřiveného vidění světa!“
„Paranoidní a psychopatické.“
„HNUS!!!“

Takové poznámky betačtenářů provázely moji novelu Vyrovnání, která právě vychází v 67. svazku edice Pevnost s názvem Tři kruté příběhy. Nutno přitom doplnit, že zmíněná zhodnocení nebyla ojedinělá, a že pochází od lidí, kteří novelu v různých verzích opravdu dočetli – což rozhodně nebyli všichni. Někteří s ní sekli ještě v průběhu, zejména po jisté scéně v první třetině.

Nemohu tvrdit, že bych se jim tak úplně divil.

Vyrovnání je jedna z mých nejstarších povídek. Napsána byla někdy v roce 2007, původně pro antologii, která však nebyla realizována, takže zůstala ležet v šuplíku, odkud byla průběžně vytahována, oprašována, upravována a znovu odkládána. Počet revizí se vyšplhal asi na 70 a počet verzí na nějakých 20, víc než u čehokoliv, co jsem napsal. Samotný konec se změnil snad pětkrát. Také dosud nic, co jsem dokončil neprovázela taková smůla. Zrušení původní cílové antologie. Ztráty klíčových úprav. Pracné rekonstrukce souboru po havárii počítače. Už zmíněná negativní hodnocení čtenářů. Pokud bych měl o nějaké své povídce prohlásit, že je prokletá, byla by to tato.

Teď je tedy konečně venku. Mám radost už jen proto, že od ní bude pokoj a kletba je (doufám) zlomena. Původně mělo jít pouze o temnější příběh s detektivní zápletkou a postavou jisté známé hlavní vyšetřovatelky. Co z toho vzniklo nakonec, posuďte sami. Popřát příjemnou zábavu by zřejmě bylo nemístné, takže přeji aspoň příjemné počtení. A jako vždy uvítám všechny postřehy či komentáře, i kdyby byly podobné těm zkraje citovaným.

P.S.: Předpokládám, že hlavně mnozí fanoušci Star Treku dostanou po dočtení novely chuť, aplikovat na mne podobné metody, co používají oba hlavní protagonisté. Rád bych je tedy upozornil, že realitu Vyrovnání“ beru jako VELMI alternativní a rozhodně není záměrným pokusem o „demaskování Treku.“ Spíš se to celé kapku zvrhlo.

Povídky | Středa, 26 ledna, 2011 v 0:01

12 Comments to “Vyrovnání (Tři kruté příběhy, 2011, Epocha v edici Pevnost)”

  1. Jaroslav A. Polák napsal(a):

    Zdravím,
    Vyrovnání je jedna z nejlepších věcí, jakou jsem kdy četl. Bravo.
    Moje recenze:
    http://kojot.name/897225-tri-krute-pribehy-recenze.php

  2. KeB napsal(a):

    Mě jenom napadlo. Nechystá se v budoucnu nějaký omnibus (doufám že se to tak jmenuje 🙂 všech tvých ST povídek? Něco jako bylo třeba toto http://www.legie.info//kniha/9663-michal-spacek-skreti-spar ?

  3. narg napsal(a):

    to, ze penize nepouziva Federace NEznamena, ze jinde je nemaji, Ferengove jsou kupeckou rasou i Klingoni jedou ve zlatych prutech, tady zadnej problem nevidim 😉

  4. Jan Hlávka napsal(a):

    Derk: Tak s tou pomstou červenýho trika jsi mě dostal. 😀 Tahle souvislost mě při psaní kupodivu nenapadla (červenou mám nějak zafixovanou jen u Ostrahy v TOS), ale je to dokonalé. Existence peněz v tomto pojetí je jedním z důvodů, proč „Vyrovnání“ sám beru spíše jako alternativní realitu kapku ve stylu Zrcadlového vesmíru. A hacknutí počítače bylo v jedné z vypadlých verzí – právě proto původně byla USS Redemption podána jako „specificky upravená pro potřeby Oddílu,“ aby tohle nebylo tak jednoduché.

    Jinak moc díky za postřeh. Zatím od trekkerů žádné další konkrétní nemám a myslím, že tvůj bude ještě z těch mírných.

  5. Derk napsal(a):

    Tak výsledek je zde.
    Vlastně nic děsivého na příběhu nebylo, byl napínavý a držel laťku, ale poslední třetina, především ta, kde začíná rozuzlení příběhu úhlavní postavy už byla taková, slabší, nedosahujíc kvalit těch předchozích.
    Ale bylo zde pár dějových kiksů, které by potřebovali větší objasnění, především přítomnost peněz, zvlášť deseti milionu federálních kreditů – vzhledem k tomu, jak je ve Star Treku pohlíženo na peníze, a především na to, že nemají takový význam jako v našem (21.) století je přítomnost tak velkého obnosu docela otázkou.
    Lidmi proklínaná scéna mě nevyděsila :D, co se týče literatury a fikce, tak člověk co toho hodně načetl by neměl být překvapen, a ten kdo se zajímá o vojenství bohužel viděl i horší věci a nebyla to fikce…
    Že se jedná vůbec o proklínanou scénu jsem se dozvěděl až poté co jsem byl podroben výslechu.
    Co se týče metody co používala Sagot – nebudu zpochybňovat její účinnost, ale v případě Tal Shiaru by mi logičtější přišlo prostě nabourání se do lodního počítače USS Redemption a vytáhnutí dat. Věc co by nebyla tak podezřelá (Federace to může očekávat) a nezpůsobila by skandál a zhoršení vztahů na další léta.
    Závěrečná třetina a především když inkriminovaný „red shirt“ zjistil, jak se situace s jeho zajetím skutečně má, tím že ji slyšel přes dveře působí dost jako Deus ex machina, která kazí předtím navozenou atmosféru piklí a zápletek.
    Celkově ve mě příběh vzbudil poznámku: „Pomsta red shirta“, vzhledem k tomu, že postava red shirtem skutečně byla a bylo s ní takhle po trekovsku zacházeno (i sám admirál a kapitán to zmíní stylem, že postava je red shirtem, kterých je na skladě mnoho) a který se pak za všechny red shirty mstí těm, co většinou přežívají déle a lidé je vidí víc než jeden díl v seriálu… ( a posílají další red shirty na smrt):D

    Takže celkově se mi to až na tu poslední slabší třetinu a těch pár výše vypsaných věcí líbilo. 😉 Jinak se bavím tím, že Elinor dovysvětluji pár věcí, které ji unikly 🙂

  6. Mirek napsal(a):

    Povídku (novelü) jsem si s velkými očekáváními přečetl a nebyl jsem zklamán. Chvíli mi sice trvalo, než jsem pochopil časové linie, ale nakonec to i mně docvaklo. Rád si od Jana Hlávky přečtu i něco dalšího (co vyšlo jsem četl) i když by mi nevadilo méně mrtvých a trochu optimismu 🙂

    M.

  7. Jan Hlávka napsal(a):

    O výsledku mne informuj, to mne skutečně zajímá. 🙂 Jnak ovšem ujišťuji všechny, že výroky zmiňované v úvodu jsou zcela autentické – a to například autor asi vůbec nejtvrdšího zhodnocení nedal souhlas s ocitováním, takže ho tu nenajdete. Stejně tak pravdivá je i hláška jiného čtenáře-fanouška, který po přečtení prohlásil, že pokud tohle vyjde tiskem, trekkies mě přijdou za úplňku zlynčovat, a ti co od po povídky utekli, byli pokud si vzpomínám tři. Během víc jak tří let, kdy jsem na Vyrovnání pracoval, jsem ho dal číst mnohem více lidem než běžně dělám a některé ohlasy si dobře pamatuji.

  8. Elinor napsal(a):

    No, osobně začínám autora podezírat buď z konspirace proti čtenářům (psychicky je připravím na nějaký „HNUS!!“ a „Nechutný výsledek autorova pokřiveného vidění světa!“ a jim ta scéna v 1/3 ani tak nepřijde a cynické prvky budou působit poněkud krotce – lidská představivost je totiž lidská představivost a při konfrontaci s realitou člověk zjišťuje, že to vlastně nebolelo tak, jak si to předem představoval xD), nebo z toho, že je obětí konspirace stylu „čekám, že na planetě najdu dilithium, podle všech výpovědí by tam mělo být“ a ouha, výpovědi bluffovaly.

    Každopádně hodlám s Vyrovnáním provést jeden menší experiment, totiž hodlám je předložit bez jakéhokoli předchozího varování k přečtení stoprocentnímu idealistovi se znalostmi StarTreku.
    O výsledku budu dále informovat. 🙂

  9. Jan Hlávka napsal(a):

    Moc díky všem!

    Zatím se tedy komentáře k téhle povídce vyvíjí fakt HODNĚ odlišně od toho, co jsem čekal… 🙂

  10. Dave napsal(a):

    Po dlouhem ocekavani konecne koupeno, behem par hodin jednim dechem precteno. Opet naprosto bez chyby, vynikajici! Jen prosim houst, casteji a vetsi kapky!

    David

Váš komentář: