Algor v karanténě

na Facebookna Twitter

Asi není třeba dlouze rozepisovat, co se v těchto dnech děje v České republice – pokud jste se právě nevrátili z Marsu nebo neprobudili z hibernace, víte to všichni. Množí se nicméně dotazy, jak současná situace ovlivní vydání „Chladu Chiméry,“ proto se na ně pokusím odpovědět.

Momentálně v důsledku karanténních opatření a uzavření knihkupectví i knihoven funguje většina nakladatelů v silně omezeném, nouzovém režimu. Prakticky ze dne na den přišli o hlavní zdroje příjmů. Ty, které zbývají, zejména e-knihy, zdaleka nedokáží ztráty pokrýt – a vydávání nových knih něco stojí. Čím déle karanténa trvá, tím je situace těžší. Před pár dny jeden z největších knižních distributorů a nakladatelů u nás dopisem suše sdělil všem obchodním partnerům, že jim zastavuje veškeré platby – nakladatelé, knihkupci, překladatelé, autoři, kteří pro něj psali, ti všichni prostě nedostanou nic, a to nejspíš ještě nějakou dobu poté, co karanténa skončí. Kdy přitom skončí, nikdo netuší, a to je pouze jeden příklad krize z mnoha. Probíral jsem dnes tuto situaci s našim nakladatelem Robertem Pilchem, s následujícími závěry:

1.) „Chlad Chiméry“ má momentálně v nakladatelství Brokilon prioritu a v letošním roce zcela jistě vyjde.

2.) Nedá se nicméně říct, kdy to bude a původně slibovaný termín do června je silně ohrožen. Vše bude záležet na době trvání karantény, může se však stát, že kniha nakonec vyjde až někdy na podzim.

S Janou nás  odklad pochopitelně netěší – moc dobře víme, jak dlouho už na předposlední Algor čekáte. Ale upřímně řečeno, na základě zpráv, které se ke mně „z knižní branže“ dostávají, jsem se připravoval spíše na to, že „Chlad Chiméry“ letos nevyjde vůbec.  Toto tedy považuji vzhledem k okolnostem za příznivou zprávu a nemám ani nejmenší pochyby, že Brokilon dělá naprosto všechno proto, aby kniha vyšla co nejdříve! Případný hněv nebo zklamání tedy směřujete pouze na adresu koronaviru a případně do Pekingu.

Na závěr jedna prosba. Chcete-li pomoci především malým nakladatelům, vydávajícím u nás SF/F, jde to v současné chvíli udělat jen jediným způsobem: Kupujte jejich knihy. Je jedno, zda papírové nebo elektronické, a je vcelku jedno kde, i když největší prospěch mají nakladatelé, kteří jimi disponují, z objednávek na vlastních e-shopech, anebo v malých řetězcích. Velké firmy mají mnohem lepší šanci krizi přečkat bez problémů než „armády jednoho muže“, jakými jsou nakladatelství jako Brokilon nebo třeba Gnóm! Je mi jasné, že mnoho z vás teď rozhodně nemá na čtení náladu. Přesto, pokud jste plánovali nebo plánujete nákup nějaké knihy, udělejte to nyní. A doporučte to i dalším, každému, u koho věříte, že to má smysl. Pomůžete tím mnoha lidem.

To je prozatím všechno. Zachovejte chladnou hlavu, dodržujte karanténu a buďte dobří! 🙂

15 komentářů k “Algor v karanténě

 1. Prozatím považujeme s Janou tyto úvahy za předčasné. Zorganizovat podobnou kampaň zabere čas, velmi pravděpodobně více času, než potrvá příprava knihy k tisku „běžným“ způsobem. A navíc je to dost nejisté – vážím si podporu čtenářů zde, ale jde o pár lidí a přiznávám, že na nějakou sebepropagaci jsme s Janou oba moc velcí introverti. 🙂 Takže zatím budeme čekat, ale rozhodně děkujeme.

 2. Vydrželi jsme takovou dobu, vydržíme ještě chvíli. Aktuálně přemlouvám muže, že koupím dostupné první tgři díly série, ale nevím, kam s nimi, jestli do dětského domova, knihobudky nebo z nich udělat travelbugy…

  Napadlo mne, zda tohle by pro vás třeba nebyla zajímavá výzva? https://argo.cz/cteni-spojuje-vasi-oblibeni-autori-na-monitoruhttps://argo.cz/cteni-spojuje-vasi-oblibeni-autori-na-monitoru/
  Moc vám děkuju za aktivní přístup k vydání knihy 🙂

  Omlouvám se za ten vtip se Žlutou skákavkou, opravdu by mne to nebylo napadlo…

  Držte se!

 3. Fiona: Omlouvat se netřeba, byla to dobrá poznámka. Jsem přesvědčen, že to po přečtení „Chladu Chiméry“ napadne více lidí. Ten virus se tam řeší, když Michail Petrov zkoumá „rodinné dědictví“ a dokonce tuším, že někdo napíše, že to je účelové, třebaže dotyčné kapitoly byly napsány někdy před víc než rokem. 🙂

  Ten projekt Arga jsme s Janou viděli a oba jsme se shodli, že takhle veřejně někde cokoliv číst, je strašná představa. 🙂 Ale iniciativa je to bezpochyby chvályhodná.

 4. Díky za zprávy, jsou velmi vítané! A jsem ráda, že je aspoň něco, co můžeme udělat.
  Nápad pro ostatní: co takhle rozjet nějakou fanouškovskou reklamu (ve smyslu „osobní doporučení“) na Algor na sociálních sítích? Pár dobře umístěných postů by mohlo malilinkato pomoct, ne? Už jsem začala, kdo se přidá?

 5. Fiona: těch analogií s dnešní situací je bohužel víc (o zjevné inspiraci historií ani nemluvě). Šokuje mě, leč nepřekvapuje, vývoj politické situace v Maďarsku: rozpuštění parlamentu, přechod pravomocí pod vládu a úřad premiéra atd. Dnes otevřu Aktuálně.cz a hle – i v Česku se ve vší tichosti na ministerstvu národní bezpečnosti, ehm, obrany, připravil návrh velmi podobného okleštění ústavy.
  A Apríl je až zítra. Bůů, já tady nechci Menabaran. 🙁

 6. Nemohu odolat, abych nepřidala krátkou ukázku dialogu Luciany a Danna ze čtvrtého Algoru:
  „Tři týdny?“ V Lucianině tónu se poprvé objevil náznak údivu. „Proč? Předpokládala bych, že budeš motivovanější.“
  „Myslíš, že nejsem? Kdyby bylo na mně, vyrazí flotila hned zítra. Ale zapomínáš na drobný detail, stále máme demokracii.“

 7. Kateřina: Já to tu nechci plevelit politickou diskusí, ale rozhodně souhlasím, že těch paralel je tam víc a inspirace nejen historií, ale tehdy „současnými“ reáliemi. Z nějakého důvodu pro mne byla velmi silná scéna, kdy Nikola viděla, jak se někomu na ulici udělalo nedobře, a jak srovnávala jejich velkobratrovský kamerový systém s de facto naší realitou. Tak nějak si uvědomit, že máme být za co vděční.
  A velmi jsem si oblíbila komentáře E. Romancovové, má vhled, ale také víru v lidi, že ten Menabaran u nás nebude tak ryche. Třeba zde https://denikn.cz/330643/co-ukazal-pokus-projednat-prave-ted-kroky-ktere-se-mohou-hodit-ve-valce-dve-dobre-zpravy-a-pet-spatnych/?cst=53c8a704b513847ce81cb57f68fd991c4eaea54a (odemčeno, mail, co zadáte, nemusí být váš ani funkční, jen v mailovém formátu :))

 8. JV: 😀 trefné

  Fiona:
  Článek je pěkný, díky za odemčení. Souhlasím, že plevelit to tady politikou nebudeme. Pointa byla, jak krásně umí naši oblíbení autoři vystihnout – mimo jiné – podstatu různých společenských mechanismů. Díky tomu je Algor tak uvěřitelný, skutečný.
  Scénu, kterou zmiňujete, si dobře pamatuju, je velmi působivá.
  Vzhledem ke svému oboru mám trochu představu, jaké jsou teoretické možnosti algoritmů/technologií a jak strašně daleko za nimi pokulhává praktické provedení. A také, jak moc zkreslené představy mívá laická veřejnost, která čerpá „znalosti“ hlavně z holywoodských filmů a novinových článků (těžko říct, co je horší, ale čest výjimkám jako např. Technet). Případně ji to vůbec nezajímá. Typicky pak lidi všude vidí neexistující terminátory, ale jsou naprosto slepí např. k „nevinnému“ sběru dat v mobilní aplikaci.
  Takže jestli mě na technologickém pokroku do budoucnosti něco děsí, tak zejména neznalost a lhostejnost. My sami. Vždycky je to o lidech.
  Čímž jsme se dostali k dalšímu důvodu, proč je Algor tak super: krásný a promyšlený cyberpunk s reálnými základy. Další důvody vypisovat radši nebudu, neb by mi nestačilo okýnko. 🙂

 9. Přímá platba předem autorům za následné zaslání textu emailem (knihy bez obálky apod.) by také nebyla mému srdci zcela cizí. Pokud by to nešlo (cítím, že by to byl podraz pro nakladatele), určitě bych uvítal ukázku v podobě pár prvních stran tak, jak tomu bylo v minulosti. Každopádně autorům přeji pevné zdraví a mnoho času pro psaní dalších kvalitních titulů pro nás ostatní. Mám všechny 3 díly Algoru a také se nemohu dočkat na „Chlad chiméry.“
  Mimochodem… Pokud by někdo měl tipy na podobnou literaturu z české produkce, uvítám pár tipů. Značka: sci-fi/space opera říznutá dobrodružstvím po vesmíru.

 10. @AVmagix Myclium znáte? Chybí tam vyloženě „lovestory“, ale čte se to dobře a také to čeká na vydání dalšího dílu. Tak dobře propletené postavy to ale nemá. Jinak od Jana Hlávky mohu doporučit vše v sérii v JFK jakožto skoro celou tuto sérii, ale dost záleží, jak definujete to dobrodružství po vesmíru :). Docela zajímavé knihy má Aleš Pitzmos, jsou spojeny mnohem volněji a je to taková oddechovka.

 11. Ohledně další dobré literatury… Snad se Jan Hlávka neurazí, když zde doporučím jinou literaturu, kterou považuji za špičku v oboru. Ona mě totiž situace s vydáním dalšího dílu Algoru dohnala k něčemu, co opravdu nemám rád. A sice hledání nějaké další opravdu dobré knihy, která by byla minimálně stejně kvalitní jako jsou knihy v sérii Algor. Ano, kvalitní. Algor od Jana Hlávky považuji za velmi kvalitní. Miluji vesmírné dobrodružství, a tak mě třetí díl nadchl nejvíce. Myslím, že základem dobrého titulu je inteligence autora a ta autorům Jan Hlávka a Jana Vybíralová rozhodně nechybí. Ale zpět k mému doporučení.

  Dlouho jsem hledal, až jsem našel „zapomenutou“ sérii Nadace od Isaaca Asimova. Když jsem viděl jméno autora, trochu jsem se lekl. Rusák v Americe, no co z toho může být? No co asi? Velké překvapení, protože série Nadace (tehdy trojdílná), respektive její autor dostal cenu Nebula. Vlastně to ani tehdy nebyl jeho nápad, ale zadání jeho nakladatele. Později napsal další 4 díly, takže celá série sčítá 7 dílů, přičemž každý z nich je lepší a lepší. Mimochodem poslední díl dopsal krátce před jeho smrtí. Je to mistrovské dílo, které opravdu moc a moc doporučuji. Momentálně čtu autorův životopis Já, Asimov, odkud čerpám mnoho zajímavých informacích. Byl to výjimečný spisovatel, tedy pro nás čtenáře. Vlastními slovy bych o něm s nadsázkou řekl, že se upsal k smrti. Za jediný svůj život napsal 451 knih. Velmi inteligentní člověk, který svým humorem a stylem rozářil mnoho myslí na celém světě. DOPORUČUJI!!! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *