Dopsáno (skoro): Odplata – Země prokletých

na Facebookna Twitter

Vzhledem k tomu, že jsme přislíbil zveřejňovat zde zprávy o svých nových autorských počinech, je asi pravý čas, přidat momentálně nejaktuálnější: První část románu Odplata s pracovním názvem Země prokletých, patřící do série JFK, která právě prochází poslední fází korektur. Chcete-li vědět víc, čtěte, spoilery jsou minimální… doufejme.

Pro ty, kteří neví, co vlastně JFK nebo Odplata je (ano, praví fanoušci teď nepochybně sahají po mečích a ohmataných pažbách svých šestiranných kamarádů, ale při pohledu na anketu vpravo je jasné, že i takoví lidé dosud existují), jde o první ryze českou sérii kombinující prvky sci-fi i fantasy příběhů, které se točí okolo přísně tajné agentury Kováři Rovnováhy dohlížející na pořádek mezi paralelními vesmíry, a zvláště jejího lehce nepřizpůsobivého zaměstnance, agenta Johna Francise Kováře. Více můžete zjistit třeba na www.agent-jfk.cz. Díky pozvání jednoho ze zakladatelů této řady, Mirka Žambocha, jsem měl tu čest do ní přispět románem Zatmění, jehož poměrně kladný ohlas osobně řadím do podobné kategorie jevů jako UFO nebo Bermudský trojúhelník. Budu-li někdy mít zvlášť depresivně-flagelantskou náladu, napíšu sem proč.

V čem bude Země prokletých jiná? Především asi v celkové propracovanosti, v mnohem složitějších postavách, které mají často velmi odlišné záměry než tvrdí anebo se navenek zdá, a až na drobné výjimky nejsou černobílé, spíš šedočerné. Také svět je temnější, v přeneseném smyslu i doslova, ostatně dějově navazuje převážně na „černou sérii“ v dílech JFK 12-14. Ve srovnání se Zatměním lehce přibylo potyček, příznivci hromadných a poněkud krvavějších bitev se tentokrát také dočkají. Oproti plánu, co původně počítal spíše s technickým pojetím, se nakonec děj tak nějak sám překvapivě posunul blíž k magii, která hraje dost výraznou roli. Protože jde o první díl ze dvou, zdaleka ne vše bude na konci vysvětleno a vyřešeno, nicméně příběh je uzavřený a hlavně ne ustřižený.

A v čem jsou si Odplata a Zatmění podobné? Minimálně v tom, že i zde se titulní hrdina poměrně brzy ocitne v těžkém maléru a skoro celý zbytek děje se z něj snaží vyškrábat, nejlépe tak, aby nejen vyvázl živý, ale ještě se mohl ráno bez nevolnosti podívat do zrcadla. Tuším, že proti tomuto budou mít někteří čtenáři výhrady, ale zjistil jsem, že prostě nedokážu napsat vážně míněný příběh o hrdinném rekovi, který s ironickým úsměvem zachraňuje vesmír a na konci odjíždí do západu slunce s lepou děvou v náručí – nebo přesněji, nedokážu ho napsat tak, aniž by se mi chtělo smát. V Zemi prokletých ostatně není ani žádná děva, která by mohla výše zmíněnou definici naplnit, o západu slunce nemluvě.

Také znovu potkáme aspoň jednu postavu ze Zatmění a další dvě z povídek, které vyjdou v chystané vánoční antologii příběhů z JFK světa. Snažil jsem se o vybudování vzájemné provázanosti Země prokletých s povídkami, zejména jedna vysvětluje mnohé souvislosti, které budou knize už jen naznačeny. A poslední poznámka pro fanoušky – tentokrát přijde i X-Hawk.

No, řekl bych, že tím bylo spoilerů až až. Osobně jsem velice zvědav, jak bude tento díl přijat, neboť jde jednak zatím o nejdelší a zřejmě nejkomplikovanější věc, co jsem dosud napsal, a jednak jsem si vědom, že se v mnohém vymyká z „parametrů obvyklých JFK“. Vydání je předběžně stanoveno na první čtvrtinu příštího roku, takže si všichni budou muset ještě počkat a já budu mít plno času, pěstovat svou trému. A pro ty, kterým se bude zdát, že tento článek obsahuje naopak informací málo a rádi by doslovnější citaci, mám na závěr úplně poslední větu Země prokletých:

„Ne.“

Jeden komentář k “Dopsáno (skoro): Odplata – Země prokletých

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *