Trosky Země a rok 2024

na Facebookna Twitter
Koncept obálky sbírky Trosky Země

Nevzpomínám si už, kdo napsal, že pokud chcete pobavit Boha, povězte mu o svých plánech.

Ještě někdy v polovině minulého roku jsem byl přesvědčen, že věci jsou víceméně pod kontrolou a vím, co všechno i kdy zhruba vyjde nebo mohu očekávat. Pak se Bůh začal smát. Těžká nemoc v mé nejbližší rodině a následně zhoršení zdravotních problémů vlastních. Odložené knihy, zrušená vydání, sliby, pak odklady, a zase další sliby i odklady. Dny, kdy jsem byl tak hluboko ve tmě, že jsem nedokázal napsat doslova ani řádku. Vynechal jsem i všechny novoroční řeči, přísliby a veselá PFka. Jak to vypadá nyní?

Především se poněkud překvapivě změnilo pořadí vydání bočních prací k Algoru. „Studená bestie“ byla odložena (nicméně stále se počítá s tím, že letos vyjde), a naopak došlo ke vzkříšení antologie „Trosky Země“, ve které bude dosud nejrozsáhlejší algorská novela s názvem „Obráceno v prach“. Příliš jsme o ní s Janou nepsali, protože jsme popravdě řečeno považovali projekt za mrtvý, a zvažovali, co vlastně s tím počít. Na samostatné vydání to bylo krátké, na časopisecké naopak dlouhé. Obvyklé dilema. Nyní, když proběhly finální korektury a viděli jsme i náhled obálky, který si můžete prohlédnout na titulním obrázku, už věříme, že v únoru až březnu kniha skutečně vyjde a můžu tedy napsat více.

„Obráceno v prach“ se odehrává několik let před začátkem první části Algoru. Zatím jen řadový komisař Donald Preston přilétá na neobyvatelnou, zničenou Zemi, aby ve velkém archeologickém habitatu korporace TerraFix vyřešil politicky choulostivý případ krádeže vzácného artefaktu. Vše se ovšem zkomplikuje, když ke krádeži přibude vražda. Skoro každý zúčastněný něco skrývá a dokonce i některá tajemství Země mohou po stovkách let zabíjet.

Víc nebudu prozrazovat. „Obráceno v prach“ je v jistém smyslu experiment a jsme s Janou velmi zvědaví, jak se bude čtenářům zamlouvat například místo, kde se celý děj odehrává. Každopádně o novinkách vás budeme informovat.

A na konec zpráva o stavu „Ledopádu“. Práce na něm se sice zpomalily, ale rozhodně nezastavily. Momentálně je napsáno asi půl milionu znaků a po ryze dějové stránce jsem zatím s výsledkem spokojený. Neslibuji už žádné datum vydání ani dokončení, neb nechci nikoho rozesmát podruhé. Ale pokud bude rok 2024 nakonec rokem Algoru, rozhodně se s Janou nebudeme zlobit.

4 komentáře k “Trosky Země a rok 2024

  1. Jsem moc ráda, že se tu zase něco objevilo. Držte se, myslíme na vás a budeme na vás myslet dál!
    (Ha, březen za rohem, tak začnu koukat po Troskách Země :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *