Tenký led na cestách

na Facebookna Twitter

Cyklus Algor si už získal jistou popularitu, takže si k nám občas najdou cestu i zprávy od spokojených čtenářů. Jedna z nedávné doby je ovšem natolik výjimečná, že si zaslouží samostatný článek.

Jeden z našich čtenářů pracuje externě pro slovenskou ambasádu v Dillí a zabývá se válečnými studiemi, mimo jiné pro indický armádní „think-tank“ CLAWS. Zahrnuje to i cestování po místech, kde probíhají nejrůznější ozbrojené konflikty od Iráku nebo Ukrajiny až po Kašmír – a občas samozřejmě i jistou míru rizika. Algor mu pomáhal udržet si alespoň mírný kontakt s „domovem“ a velmi ho zaujal, takže si dovolím ocitovat úryvek z emailu, který poslal:

Ked som knizku zacal citat pred nejakymi troma tyzdnami, Algor uplne zapadal do mojho okolia na Siachenskom ladovci (navyssie polozene bojisko na svete v 5.6 az 7.5 km nad morom – nebol som tam pracovne, takze sa tiez da povedat, ze som si tam zobral Vasu knizu na dovolenku) – sedim rano na zakladni na verande, slnko pomaly vychadza, vonku -40, ja som omotany v kasmirovych zavinadlach, na tom polarna kombineza, v ruke chai ( indicky koreneny cierny caj s mliekom), z ktoreho sa husto dymi, okolo hmla ako mlieko, a citam ako vykopavaju z ladu lod – kludne by to mohli robit kusok odomna. Take vznasadlo by sa hodilo, helikopteru treba predtym najprv vzdy rozmrazit a zahriat.
Scena s mackou bola mimochodom skvela – skoro som cajom oplul snipera predomnou – keby sa tak stalo, a on vystrelil, mohol sa Tenky lad pricinit o druhu Kargilsku vojnu.

Nutno říci, že představa Algoru rozpoutávajícího skutečnou válku v našem světě je možná hrozivá, přesto jistým způsobem fascinující. 🙂 Stejně jako skutečnost, že naše kniha „navštíví“ i místa, kam se s Janou téměř jistě nikdy v životě nepodíváme. Našemu příteli přejeme v jeho nelehké práci mnoho zdaru, doufáme, že se mu Pomníky zimy, na kterých se už usilovně pracuje, budou líbit stejně jako předchozí díly.

Jeden komentář k “Tenký led na cestách

  1. Těším se na pokračování. Dostala jsem oba díly od dcer k Vánocům, no, nebyla se mnou řeč, pořád jsem jen četla:-)
    Těšila jsem se, že třetí díl už je na světě, ale v knihovně jsem ho nenašla, tak to ještě asi nebude.
    Budu ho netrpělivě vyhlížet.
    Děkuji za krásný zážitek ze čtení, vrátilo mně to o 40 let zpátky. do mého mládí,
    Agnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *